JoomlaUzmanı | Güçlü Yapılar Sunar Joomla Tema Tasarım Joomla Hosting

Joomla Nedir ? Neden Yapılır ?

Joomla bize göre 1.5 versiyonla, sanki 3 yaşında bir bebeğin doğması gibi, ortaya çıkan içerik yönetim sistemidir. İçerik yönetim sistemi nedir ? dediğinizi duyar gibi olduk, hemen açıklayalım.

Genelde web tasarımcıların ya da website ihtiyacı olanların ihtiyaçlarına yönelik olarak tasarlanmış,

pratik ve donanımlı alt yapıya sahip olarak website içeriğini sürekli güncel tutmak için gereken tüm yönetim araçları mevcut, hazır bir yazılımdır.

İçerisinde halihazırda üyelik sistemi, anket sistemi, sınırsız menü ve içerik ile içerik kategorisi açabileceğiniz alt yapı, içerik arama, sitenin meta ayarlarından genel ayarlarına, bakım yapabileceğiniz araçlardan, yeni sistemler kurabileceğiniz eklentiler menüsü bulunmaktadır.

Mevcut alt yapı üzerine forum, foto galeri, video galeri, ilan sistemi, rehber sistemi hatta facebook gibi sosyal platformu tek tıkla kurabilirsiniz. Tabi sistem alt yapısına göre kurduğumuz bileşenlerin detaylarına göre birçok ayarının yapılması gerekmektedir. Bunların yanı sıra sistemi birbirine entegre etmek gerekir, sadece kurulumla kullanıcıların erişmesini sağlayamayabilirsiniz.

İyi kötü birçok ücretsiz teması da bulunan joomla için periyodik olarak tema tasarımı yapan birçok profesyonel şirkette bulunmaktadır. Gerçekten kaliteli ve kullanışlı birçok temayı paket halinde çok uygun fiyatlara almamıza imkan sağlayan bu şirketlerden Joomla Uzmanı'na göre en iyisi olan Gavick ile uzun süredir çalışmaktayız. Bu şirket güncel teknolojiyi bizim gibi sürekli takip etmekte ve uygulamaktadır. Şuan responsive alt yapı ile yaptığı temalar mevcuttur.

Responsive nedir ? Kısaca; ekran çözünürlüğüne göre şekillenen bloklara sahip esnek kodlama ve stilleme ile tasarlanmış temalar ya da sistemlerdir. Örneğin masaüstü bilgisayarla baktığımızda tam düzende önizlerken, tabletle ya da akıllı telefonlarla baktığımızda birçok alanın küçülüp alt sırada olduğunu ve menü gibi uzun alanların tıklama ile genişlediğini görebiliriz.

Joomla tamamen ücretsiz bir yazılımdır ve birçok bileşen ve teması da ücretsiz olarak piyasaya sunulmaktadır. Bu sebeple website için ayrılacak zaman ve bütçe küçülmektedir. Hazır bir alt yapıya sahip olmasının en büyük avantajı belki de istemediğimiz birçok özellik artısını yanında getiren admin panelidir. Joomla admin paneli ile üyelerinizi kontrol edebilir, sınırsız menüler oluşturabilir, sınırsız kategori açıp sınırsız içerik girebilirsiniz. Ayrıca gelişmiş medya yöneticisi ile resimlerinizi kontrol edebilir yeni kuracağınız birçok eklentinin denetimini kolayca yapabilirsiniz.

Joomla 1.5x versiyonu ile tanışmamızdan bu yana geçen 5 yıl içerisinde birçok yeni versiyon piyasaya süren Joomla şuan 3.0x versiyonu ile responsive tasarımlara olanak sağlayan alt yapısı bu versiyonun en büyük özelliğidir.

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn